Jak prawidłowo szczotkować zęby?

Prawidłowe szczotkowanie eliminuje gromadzenie się płytki nazębnej i bakterii, które w przeciwnym razie mogłyby gromadzić się między zębami i na języku. Zapobiega to chorobom dziąseł i próchnicy.

Codzienne mycie zębów to nie tylko sposób na utrzymanie czystości jamy ustnej. To także sposób na utrzymanie zdrowia całego ciała.

Zaleca się szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem) przez 2 – 3 minuty.

Jak uzyskać najlepszy efekt czyszczenia zębów?

Nitkowanie zębów

Cztery kluczowe elementy składające się na technikę czyszczenia zębów nicią dentystyczną:

Zawinięcie: dookoła palców środkowych obu dłoni nawijamy ok. 50 cm kawałek nici. Następnie napinamy nić, używając kciuka i palców wskazujących, tak by między palcami zostało ok. 3 cm nici.

Prowadzenie nici: przy użyciu palców wskazujących i kciuków wprowadzaj nić między powierzchnie styczne wszystkich zębów.

Ślizganie: ruchem ślizgowym delikatnie wprowadź nić między zęby. Staraj się, przy wprowadzeniu nici nie uderzać w dziąsło. Otocz nicią każdą stronę zęba. Rób to delikatnie!

Przesuwanie: przesuwaj nić w górę i w dół po powierzchni zęba oraz pod linią dziąseł. Wyczyść w ten sposób każdy ząb, stosując za każdym razem czysty odcinek nici.

 

Szczotkowanie zębów – szczoteczka ręczna

Zaleca się używanie szczoteczki typu medium. Miękkie szczoteczki zazwyczaj są zbyt delikatne. Z kolei twarde szczoteczki nie są polecane, ponieważ zbyt silnie ścierają szkliwo i podrażniają dziąsła.

Szczoteczkę należy wymieniać okresowo, co 3-4 miesiące, aby zapewnić optymalny stan zdrowia jamy ustnej. 

Dorosłym zalecamy „metodę wymiatania”. Każdy ząb czyścimy ruchem wymiatającym, prowadzonym od nasady do korony, przystawiając szczoteczkę do zębów pod kątem 45 stopni. Szczoteczkę przesuwamy wzdłuż linii dziąseł przechodząc do szczotkowania kolejnych zębów. Dla dzieci odpowiednia będzie „metoda Fonesa”. Przystawiamy szczoteczkę pod kątem 90 stopni do linii zębów i wykonujemy koliste ruchy.

Czyszczenie języka

Powierzchnia języka jest doskonałą pożywką dla rozwoju bakterii.
Czyszczenie języka może poprawić higienę jamy ustnej i zapobiec nieświeżemu oddechowi.

Szczoteczka soniczna – czy warto stosować?

Eksperci w dziedzinie profilaktyki dentystycznej zalecają używanie szczoteczki sonicznej z dwóch ważnych powodów. Mechanizm szczoteczki sonicznej generuje fale dźwiękowe, które wprawiają włókna końcówki czyszczącej w ruch wymiatający. Obecnie dostępne szczoteczki soniczne generują od 31 000 do nawet 48 000 ruchów wymiatających. Niemożliwe jest ręczne mycie zębów z taką prędkością.

Technologia szczoteczki sonicznej eliminuje ryzyko uszkodzenia dziąseł, jeśli jest używana prawidłowo. W rzeczywistości w przypadku ręcznej szczoteczki do zębów zbyt często występuje tendencja do wywierania nadmiernego nacisku podczas szczotkowania. Jest to podstawowa przyczyna odsłaniania szyjek i cofania dziąseł, z konsekwencją nadmiernego odczuwania zimnych bądź gorących potraw, chorób szyjek i dziąseł, które mogą z niej wynikać.

Jak używać sonicznej szczoteczki?

Używanie sonicznej szczoteczki nie jest skomplikowane. Polega na przyłożeniu jej główki pod kątem 45 stopni do powierzchni zęba. Szczoteczka będzie wykonywała za użytkownika ruchy wymiatające oraz wibracyjne, które rozprawią się z resztkami pokarmu, drobnoustrojami, itp.

Technikę użycia szczoteczki sonicznej określa się dosłownie jako: “przyłóż – wyczyść – przesuń” i taka technika szczotkowania zębów gwarantuje efektywną higienę jamy ustnej. Wszelkiego rodzaju dodatkowe ruchy, które wykonujemy szczoteczką soniczną podczas mycia zębów, zmniejszają efektywność jej działania.

Nasz dentysta lub higienistka stomatologiczna może udzielić więcej porad w oparciu o Twoje własne potrzeby.

Zadzwoń : +48 530 210 000

Kontakt